Pieczona w całości szynka wieprzowa, łopatka lub jagnięcina będą wyglądać imponująco na stole noworocznym, ale niestety te imponujące kawałki mięsa nie zawsze wychodzą soczyste i miękkie.
Przypalone, nie upieczone, suche mięso – każdy, kto próbował upiec duże kawałki mięsa, borykał się z tymi problemami. Proponuje Ci dziś parę przydatnych wskazówek, które pomogą uniknąć tych błędów i pozwolą Ci przygotować smaczne, soczyste i równomiernie upieczone mięso.
Pieczenie mięsa zaczyna się od wyboru odpowiedniego kawałka. Kawałki mięsa bez kości są idealne: polędwica, filet, szynka. Kawałek, który chcesz upiec w całości, nie powinien ważyć więcej niż 2–2,5 kg. Zbyt duży kawałek przypiecze się na krawędziach, a nie dopiecze się w środku.
Każdy rodzaj mięsa, aby zapewnić mu soczystość i aromat możesz dodatkowo nadziać smalcem lub czosnkiem. Chude mięso sprawi, że marynata będzie miękka i soczysta. Musztarda i miód są doskonałe do wieprzowiny, wołowina dobrze komponuje się ze słodko-kwaśnymi sosami i prowansalskimi ziołami.
1. Marynowanie
Aby przyprawy i zioła mogły przenieść swój aromat na duże części tuszy, należy je natrzeć wieczorem, dzień przed gotowaniem i umieścić na noc w lodówce.
2. Niech mięso osiągnie temperaturę pokojową.
Często mięso trafia do piekarnika prosto z lodówki. W przypadku dużych części tuszy taki pośpiech jest nie do przyjęcia. Najlepiej wyjmij mięso z lodówki i odstaw na 2-3 godziny, aby temperatura powierzchni i środek kawałka miały czas na wyrównanie się. To pozwoli równomiernie upiec mięso.
3. Rumiana skórka
Większość z nas po prostu wkłada mięso do piekarnika i czeka na upieczenie. Rezultatem jest szare, gumowate mięso, którego nikt nie chce jeść ze smakiem.Jeśli pozwala na to wielkość kawałka, to przed włożeniem mięsa do piekarnika należy je krótko podsmażyć na patelni do uzyskania złotego koloru.
Duże mięso natychmiast włóż do rozgrzanego piekarnika do 220–250 stopni i piecz, aż będzie miało złotą skórkę, następnie zmniejsz temperaturę piekarnika do 160–180 stopni i kontynuuj pieczenie.
4. Soczyste mięso
Po upieczeniu mięsa należy odczekać, aby soki w nim zawarte zostały równomiernie rozłożone w całym kawałku. Przed pokrojeniem i podaniem pozostaw pieczone mięso w ciepłym miejscu pod folią lub ręcznikiem na 15-30 minut.
5. Właściwe krojenie sprawi, że mięso będzie bardziej miękkie
Cięcie mięsa nie jest skomplikowane. Ale dla wielu ten etap staje się przeszkodą.Zanim pokroisz mięso, dokładnie spójrz na swój kawałek. Zobaczysz linie biegnące wzdłuż kawałka mięsa, są to włókna. Krojenie mięsa po włóknach sprawia, że jego kawałki są bardziej miękkie i bardziej soczyste.